RANA CUP 2007

Blesky foťáků šlehají jak o život, tlačenice reportérů z ČTK, Pilota a dalších médií jen dokresluje situaci, která letos nastala v nejprestižnější amatérské paraglidingové soutěži Ranském poháru.  Devátý ročník přináší šokující výsledek. Na stupeň vítězů  na první místo za bouřlivého aplausu vyskakuje ženská. No teda pěkná sedmnáctka s rozzářenýma očima a úsměvem od ucha k uchu, jako by říkala: „to jsem vám to frajeři pěkně nandala co!“

Tak ať žije nová šampionka Káťa Kučerová alias Tatranka. Po jejím pravoboku na druhé pozici se pýří radostí nadšený otec mistryně Libor Kučera alias Kantor a třetí místo zaujímá náš další borec Petr Bazika.

Ředitel poháru  Jarda „Maskáč“ předává ceny a nádherný putovní pohár. Ten se okamžitě plní šampusem. V nastalé tlačenici se všichni vrháme na Tatranku protože líbačka musí být a na  pohár, protože loknout si vítězného moku může přinést štěstí v příštím ročníku..

Přichází vyhlášení kategorie žen. A protože Ála Fialka jako druhá a Terka Vidláková jako třetí se nedostavily z důvodů ryze mrzkých (prý v tom byli chlapy) nezbývá než dolít šampus a vše oslavit s naší mistryní v kategorii žen  Káťou Tatrankou.

Pak ještě přichází chvíle pro prezidenta. Ze své funkce se letos uvolil udělit čestné poháry za rozvoj paraglidingu na Rané. Prvním borcem je Vlasta „Skřivan“, který už dlouhá léta pečuje o náš web a tím o to, aby naše báječné lítací a kulturní víkendy obohatily české domácnosti a dali tak návod jak nejlépe trávit volný čas.

Dalšími vyznamenanými borci jsou naši kmeti Bohouš alias „Bohouš“ a Jarda alias „Maskáč“, kteří pamatují začátky paraglidingu v druhé polovině minulého století a dokáží o nich barvitě vyprávět. Díky jim se na Rané objevuje nový paraglidingový potěr, který tolik potřebujeme.

A tím byl oficiální ceremoniál ukončen

Vzhledem k tomu, že Jarda „Maskáč“ se pro své stáří a sešlost rozhodl odejít z funkce Ředitele RP provedlo vedení LKR volbu nového ředitele. Bouřlivá diskuse byla přerušena hrncem  tataráku s hrncem topinek  a tak jsme to vše velice rychle uzavřeli. Novým ředitelem 10. ročníku se stal nekompromisní Milan Ejbl, který okamžitě vyhlásil velice Tvrdý program antidopingových kontrol.

Tradiční  „Krvavá záda“ byla shledána jako nezávadná, neboť neobsahují krevní deriváty jak se nám snažil celou dobu tvrdit Kantor.

K průběhu ročníku lze říci, že se nesl v tradičním duchu přátelství jednotlivých borců, zaznamenané výkony byly velice pečlivě odečteny z mapy ve skleníku a zaneseny na web. Pro příští ročník máme příslib Armády USA, že pro kontrolu letu a místa přistání můžeme využít nový výkonný radar, který US Army umístí v Brdech. Byli jsme ujištěni, že se jedná o zcela bezpečnou záležitost a jak poznamenal. Major Joseph Pingli: „pokud se ňákej blb nebude motat 6minut v paprsku tak je to OK.“

Několik nehod v průběhu poháru jde na vrub pilotů. Jako příklad uvádím: dne 18.6. pilot nastoupal nad vrchol Rané. Svědkové uvádějí, že místo dalšího pokračování ve stoupáku se dotyčný ze zcela neznámých důvodů rozhodl „klapnout uši“ (pro veřejnost – jeden z nejobtížnějších manévrů na padáku)  a zcela nekoordinovaně se zřítil zpět na kopec. Dle vyjádření hlavního inspektora dochází občas  k jevu známému jako „výškový šok“, kdy se pilot pod vlivem nadměrné koncentrace ozonu působící na vestibulární systém snaží rychle vyklesat.

Závěrem lze konstatovat, že 9.ročník nejprestižnější amatérské paraglidingové soutěže se podařil.

Ať žije RANA CUP 2008!

Prezident LKR
webmaster: vecerilek@glidingfly.com