Maškalajding 2009

Rok se zase s rokem sešel a sezona pomalu končí. Na Rané se stalo tradicí, rukou i myslí společnou, uspořádat v tomto období něco atraktivního pro obecnou veřejnost, aby poznala i něco ze světa sportovního odvětví paragliding, o kterém se tak málo ví, ale při tom ta naše pidizemička ve světě píše dějiny perem a písmem těžko přehlédnutelným. A to jak v oblasti konstrukcí, tak i pilotním uměním. Maškarní létání na Rané, jako propagační akce, se stala již tradicí zasluhující si pozornost a letos to byl již šestý ročník.

A aby ty ročníky nebyly úplně na jedno brdo, tak letos kromě Drakiády pro děti, jsme vymysleli další prvek, a to spojení zábavy s pohledem do historie létání na hadraplánech, tedy Veterangliding. Tuším, že na to přišel Milan Eibl, který mi tuto radostnou událost v jeho mysli okamžitě telefonoval jako nápad ke zveřejnění. Sice to bylo trošku na těsno s časem, ale hlavně, že bylo. Neboť například pro mne to byla opravdu zajímavá zkušenost seznámit se s technikou, na které začínali moji instruktoři. A jak jsem si všiml nejenom pro mne, neboť v okamžiku kdy jsem pobíhal nadšeně po motokrose s Kájovo Bigem z roku 89, přistoupil charismatický etalon závěsného létání v Čechách Dan Vyhnalík s několika přáteli a s velikým respektem k lidem, kteří tehdá používali tu historickou techniku, rozebírali co všechno bylo možné přežít.

K radosti nás všech se sešlo opravdu hodně lidí, parkoviště praskalo ve švech, někteří museli zajet až do kempu. Tomáš posílil servis ve Skleníku a tým měl opravdu napilno. Vybavení maskami bylo značné, zajímavé a různorodé, a pod maskami přišli i lidé, které jsem na Rané nikdá před tím neviděl. A to je dobře, moc dobře. A jak říkal Tomáš i míra tolerance ze strany LAA přispěla k dobré pohodě, neboť co si budeme povídat, je to akce mimořádná, propagující nejenom Letecký areál Raná s jeho klubem a správcovským zázemím, ale také odvětví jako takové. Tak pokud na motokrose pobíhá ve výše uvedených zájmech pár maskovaných pilotů s prošlou technikou probíhalo to s citlivým pochopením zúčastněných inspektorů, za což bych rád poděkoval. Základem ovšem bylo nepřestřelit, neboť jako vše, tak i Míra Tolerance má své meze :-) A pokud taková situace nastane, opravdu se přimlouvám ke zralému posouzení všech okolností a s tím souvisejícími poněkud mírnějšími důsledky než je tomu normálně.

Co dodat? Děkujeme všem zúčastněným aktivním i pasivním příznivcům létání za návštěvu a dobrou pohodu a těšíme se, zase někdy příště.webmaster: vecerilek@glidingfly.com