Bukačův přelet Říp - České Kopisty

Sobota 25.4. ráno volám Kájovi jak to vidí. Odpovědí mi je vydrž Bukači, v deset mi mají volat kluci z Jihlavy z navijáku jestli budou vlekat. Čekám, o čtvrt na jedenáct mi volá Kája že teda platí varianta dvě a jedeme lítat na Říp, že v Jihlavě je docela silný vítr.

No jo, předpověď nic moc - má se to dekovat od západu a přitom má foukat - nebo aspoň foukal čistý východ. No jo stříhalo se to někde asi v 1700 metrech.

Nicméně vydali jsme se směr Říp. Dojeli jsme a šlapeme - skoro utíkáme nahoru. Už vidíme ve vzduchu pár kluků. Chystáme se na start. Všude plno čumilů máme ohromné publikum díky Řípské pouti.

Kája startuje a jak jinak pomalu se škrábe nahoru. Já jdu do toho hned po něm. Vozíme se při kopci, sem tam se něco urve a zvedáme se 20 - 50 - 100 metrů nad start. Ale žádná sláva to není. Zkouším to pustit na jižní část jestli mi to nedá. Drnká to nahoru dolů, ale nic co se dá ustředit. Navíc se trošku rozfoukalo a já jsem vytlačen téměř do rotoru - jsem nízko nad stromy než abych si to dovolil protlačit zpět na východ. Fackuje mě to zprava zleva ale přistávám na celém křídle. Jednou jsem rozbaloval ale nic moc. Asi minutu po přistání na mě někdo křičí jestli nechci svézt zpět. Neskutečné, podruhé jsem to utavil u kopky hnoje a podruhé jel někdo kolem a nabídl mi odvoz. Balím do květáku a jedem zpět pod Říp.

Zase utíkám nahoru a rozbaluji hned. Pozoruji Dandýho jak se vyškrábal asi 250-300 nad start a konec. Vedle něj nějaký MAC klape ušiska padá až dolů. Prej to už bylo na něj moc divoké. Čekám ještě asi 3 minutky - stromy dole se zavlnily - čumím na to a vidím že flérky také začínají divočit tak tahám za "áčka" a hned po startu jdu nahoru . Osmičkuju asi tři kousky. Zase se to točí hodně nad stromy. Ale vario pípá. Nasazuji svoji metodu, přestávám hledět na podlahu hypnotizuji pravé ouško Hevníka. Točím jak jinak než doprava - Manci ví proč :o)

Mele to se mnou teda dost - mám už asi kilo dvacet nad kopec když si MAC začne myslet, že jsme na krizovkách v Annency. Pravá půlka dolů, hned kontruji a vytřepávám. Sotva jsem to vytřepal vracím se do stoupáku a asi po dvou vteřinách znova, teď už jen tak třetinka. Neřeším a držím to dál. Stoupák je pěkně nepřátelský a vůbec se se mnou nechce kamarádit a vůbec se mu nelíbí, že si ho osedlávám. Já mám ale jiný názor a vezu se v něm. Po další asi minutě se mi tak divně zasunula náběžka na levé straně, nic vážného, jen trochu přidojuji a je to zase v cajku. Vytáčím 1143 nadmořských - 720 nad start a chcípe to. No jo pomyslel jsem si. Už se to stabilizovalo a dostup nic moc. Neva nasazuji směr Terezín. Kloužu a kloužu a padám a padám - Přilítám nad Roudnici. Pořád padám. Čekám, že mi Roudnice něco dá. Úplné mrtvo a olej, sem tam mi zabučí vario.

Nalítávám blíž k řece - jen tak ze zvědavosti. Líbí se mi takto z vrchu. Najednou co to vidím pod sebou - hřbitov - říkám si no fuj snad tam nepřistanu - přímo. Dívám se na něj z vrchu a je celý hodně tmavý. Samý černý mramor. Už si pomalu dělám otráveně rozpočet na přistání. Naprosto zpruzen z toho, že mi Roudnice nic nedala a přelet bude pod deset. No prostě ostuda telefonovat Kájovi ať pro mě jede za Roudnici.

Když tu to přišlo. Andílcí se slitovali a poslali mi dušičky z hřbitova. Asi si dušičky sletěly dolů, protože za nimi přišli příbuzní na víkendovou návštěvu a teď se vracely nahoru a protože byly hodné rozhodly se mi pomoct. Tak si to točím na dušičkovém stoupáčku - když mám asi zase 900 nadmořských - zvedal jsem se z nějakých 350 - vidím káňátko jak krouží asi tak 150 metrů ode mne po směru větru. No paráda, že by mi poprvé napovědělo?? Tato doměnka se ukázala býti naprosto lichou asi po 15 vteřinách kdy se mi nechtělo opouštět moji příjemnou 1,5-ku a zdálo se mi že to káňátko přelítávám. Ta potvora jedna líná pohodlná se rozhodla točit můj dušičkový stoupáček. Přilétlo ke mně a vrtělo se mnou. Ty mrzáku jeden. Ty vychcane dravý. Toto se fakt může stát jen mně Bukačovi, abych já napověděl ptákovi.

Však se mu to ale nevyplatilo protože asi tak po dvou až třech minutkách se začalo podivně kolíbat, pak to s ním tak nějak divně mrsklo, káně jen písklo a odletělo. Říkám si, že je snad nějaké sjeté to káně. Nebyla mi zcela jasná taktika jeho letu. No ale asi po závitu a půl jsem pochopil proč odfunělo s jekotem pryč. Heaven sebou zamrskal, upadlo mi cca 40 procent pravé půlky. Ale jen tak že se to ani nepověsilo a už se zase dofukoval. Dotáčím zase asi 1100 a chcípe to. Dívám se na GPSku. Povětru 49 - 55 proti větru když točím 19 - 17 km/h. Hmm fouká mi tak pětka. Dotočeno. Víc už mě dušičky nezvednou. Letím téměř podél řeky - mám ji tak 300-400 metrů po pravé ruce. Klesám v průměru dvojkou, což není tak zlé. Přelítám přes nějaké vesničky. Klesám až na 600 nadmořských najednou cítím tah ve šnůrách a je to tam - ustřeďuju si zase slabou dvoječku. Postupně slábne a slábne až mám 1109 a mrtvo a nikde to není - maximálně 0,2. Chvilku v tom balónuju a držím se v tom a když to ještě víc polevilo nasazuji nad tmavé lesy mezi nimiž je pískovna. Teď mi vario Bučí víc a mám tam i trojku i čtverku, ale jen na chviličku. Lesy sice byly dobrou volbou, ale úplně se už zadekovalo nebe. Sluníčko není vidět. Nad lesem mi přestalo bučet vario a klesal jsem do 1 m/sec. Chvílema i tak líně píplo. Nebylo to ale na točení. Nasazuji směr České Kopisty - v té době jsem neměl ani potuchy, že taková vesníčka existuje. Les končí a vario začíná zase protivně bučet.

Doklouzávám na začátek vesničky. Sedám do políčka. Odepínám se a tu už přibíhají dva malí špunti s taťkou podívat se na "parašutistu". Děti se ptají jestli si můžou sáhnout na padák. Mají tisíce otázek a zvou mě na pití až dobalím. Rád přijímám a odpovídám další spousty otázek. Jsou moc milí a přívětiví. Loučím se s nimi. Ještě mě zastavuje babička po cestě těsně u silnice a po pár otázkách usoudí ze musím mít hlad a přináší mi výtečné lahodné chlebíčky. Všechny jsem je zblajznul jen se po nich zaprášilo.

Za chvíli už pro mě přijíždí Kája. Gps mi ukázalo 17,2 km z Řípu. Trip i s točením 29,1 - to jen tak pro zajímavost. No a to je celé.

Pokračování dalším přeletem :o)

Bukač
webmaster: vecerilek@glidingfly.com